Sepet

Sık Sorulan Sorular

1-Kep adresim (yoksa sicil gazetesi ve vergi levhası) neden gerekiyor?

Sitemizde mağaza açan müşterilerin güvenilirliğini göstermesi için ve sitemizden alışveriş yapan müşterilerimizin güvenli alışveriş yapması için, sitemizde mağaza açan müşterilerimizden bu belge veya belgeleri istemekteyiz.

 

2-Kargo ücreti kimin tarafından karşılanmaktadır?

Kargo ücretini alıcının mı yoksa satıcının mı karşılayacağını mağaza sahibi belirlemektedir (alıcı öder veya mağaza öder).

 

3-Ürün Onayı nedir ve ne için gereklidir?

Ürün onayı internette veya sitemizde satışı yasak olan (alkollü içecekler, askeri teçhizat vb.) ürünlerin satışı engellemek amacı ile yapılmaktadır. Mağaza müşterilerimizin satmak istediği ürünler en kısa zamanda tarafımızdan onaylandıktan sonra satışa açılmaktadır.

 

4-Kargomu nasıl takip edebilirim?

Siparişiniz onaylanıp kargoya verildikten sonra ‘Hesabım’ sayfanızdan kargo takip bilgilerinize ulaşarak kargonuzun takibini yapabilirsiniz.

 

5-Şifremi unuttum, ne yapmalıyım?

Sitemizin giriş yap kısmında şifremi unuttum linkine tıkladıktan sonra e-posta adresinizi yazarak şifrenizi sıfırlayabilirsiniz.

 

6-Mağaza açmak için gerekli olan evrakları hangi formatta yükleyebilrim?

Gerekli olan evraklarınızı tarattıktan veya fotoğrafını çektikten sonra PDF, JPEG veya PNG formatında gönderebilirsiniz.

 

7-Diğer pazar yeri e-ticaret sitelerinde satışta olan ürünlerimi nasıl mağazamda kolayca satabilirim?

Sitemizde satış yapmak isteyen mağaza müşterilerimizin diğer e-ticaret sitelerindeki ürünlerini heraniste.com’daki mağazasına aktarması çok kısa sürmektedir. Sitemizden mağaza giriş yaptıktan sonra ürün yönetimi sekmesinden pazaryerlerinden ürün yükle sekmesine tıkladıktan sonra gerekli olan bilgileri girdikten sonra müşterilerimizin diğer e-ticaret sitelerinde hali hazırda yüklü olan ürünleri bir kaç dakika içinde aynı şekilde (fotoğrafları, açıklaması vb.) heraniste.com’daki mağazında da satışa sunabilmektedir.


8-Satışı olan ürünler orjinal midir?

Heraniste’de satışa sunulan tüm ürünler resmi distibütör, ithalatçı veya imalatçı firma garantisi altındadır.

 

9-Hangi ödeme seçenkleri var?

Kredi/Banka Kartı, Havale/EFT, Kapıda Ödeme.

 

10-Satın aldığım ürünü iptal edebilir miyim?

Faturası oluşmuş siparişlerde ise iptal işlemi yapılamamaktadır. Bu durumda paket size ulaştığında iade koşulları kapsamında, iade talebi oluşturabilir veya dilerseniz kargo poşetinizi açmadan; ürününüzü teslim almayıp geri gönderebilirsiniz. Ürün bizim tarafımıza ulaştığında ve talebiniz onaylandığında ücret iadeniz yapılabilecektir.

 

11-Ödüllü satıcı nedir?

Müşterilerin satıcılara geri dönüşlerine göre (hızlı kargo vb.) satıcılara o konu ile ilgili rozet verilir.


*Daha fazla sorularınız varsa lütfen bizimle iletişime geçiniz.